Miközben élénk, és az év vége felé közeledve tovább gyorsuló ingatlanpiacot látunk a XVIII. kerületben, a vevőket és az eladókat is megtorpanásra készteti, hogy egyre rosszabb minőségű a kínálat, miközben az árak az egekben járnak.
Ezért nem könnyű most jó, vagy legalábbis elfogadható állapotú és minőségű ingatlant találni a XVIII. kerületben. Pedig ezeknek lenne most piaca, mivel a vevők inkább a felújított és újszerű családi házak és lakások iránt érdeklődnek. Már csak azért is, mert a jelenlegi építőipari környezetben nem mernek belevágni egy nagyobb felújításba. Hiszen a munkaerő és az építőanyag is drága, ráadásul lehetetlen szakembert találni.
Mindez persze elbizonytalanítja azokat, akik lakást keresnek, vagy épp megpróbálják eladni az ingatlanjukat a továbblépés reményében. Hiszen, ha nem találnak maguknak olyan otthont, ahová szívesen költöznének, akkor nem fogják eladni a jelenlegit sem. Ez azt jelenti, hogy hiába erős a kereslet, a gyenge kínálat és persze a gyakran indokolatlanul magas árak miatt akadozik a piac.
Ugyanakkor a minőség mellett nem mindegy a vevők számára az sem, hogy milyen az ingatlan mérete és elosztása. Valószínűleg senkit nem lep meg, hogy a XVIII. kerületben is leginkább a panellakások iránt élénk az érdeklődés. Ennek egyszerű az oka: ez a leginkább megfizethető kategória, mivel már 4-5 millió önerővel - hitelt felvéve - lakáshoz juthatunk.
Az árak ugyanis a paneleknél 14-15 milliónál indulnak. De ezért az árért csak egy egyszobás, 30 négyzetméter körüli garzont kapunk. Ha már a másfél szobás ingatlanok között nézünk körül, akkor meg kell barátkoznunk a 15-20 millió forint közötti árakkal, míg 50-70 négyzetméteres alapterület esetén 20-26 milliós árakkal kell számolnunk. Sőt, ha a legvonzóbb, négyemeletes épületeket célozzuk meg 67-75 négyzetméteres lakást keresve, akkor ne lepődjünk meg, ha akár 30 millió forintot is ki kell fizetnünk egy panellakásért.
Ha a téglaépítésű lakások piacára is vetünk egy pillantást, akkor azt látjuk a kerületben, hogy leginkább 10-15 éves, lakóparki, általában újszerűnek mondható ingatlanok közül válogathatunk. Egy másfél szobás, 40-50 négyzetméteres lakás ára 22-25 millió forint között alakul, míg az 55-65 négyzetméteresek 26-32 millió forintba kerülnek. Ha pedig 70 négyzetméteresnél nagyobb lakásra lenne szükségünk, akkor kénytelenek leszünk akár 40 millió forintot is kifizetni érte.
Nincsenek azonban jobb helyzetben a családi házakat keresők sem, hiszen 30-40 millió forintért legfeljebb egy 40 éves kockaházat kapnak, melyhez felépítése óta nem nyúltak hozzá. De a nem sokkal vonzóbb, ‘80-as években épült, többszintes családi házaknál is 40-50 milliós eladási árakra számíthatunk, úgy hogy akár 10 millió forintos felújítási költséggel is számolni kell. Ezeknél ugyanis cserélni kell legalább a burkolatokat és a nyílászárókat, de sok esetben a fűtési rendszernél is indokolt lehet a váltás, és általában a szigetelés sem úszható meg.
Ha valakit az újépítésűek érdekelnek, akkor lakásokból és ikerházakból is talál néhány ajánlatot a kerületben, de előbbinél a már 550 ezer forintra felkúszó négyzetméterárak sokszor elbizonytalanítják a vevőket. A 100-130 négyzetméteres újépítésű ikerházaknál pedig 40 millió forintos árakra számíthatunk, de ha központi, jó környéken találhatók, akkor 40-50 millió forint között alakulnak az árak.
A központi részek a legvonzóbbak egyébként a kerületben. Közéjük tartozik a Lónyay-telep, a Gloriett és a Bókay-telep. Sokan ennél kijjebb már nem hajlandók költözni, ugyanakkor akadnak olyanok, akik anyagi lehetőségek miatt a távolabb elhelyezkedő, de szintén kellemes környezetet biztosító Szentimre-kertvárost vagy Ganz-kertvárost választják. Utóbbi azért is vonzó, mert modern, városias megjelenésű, sok újszerű ingatlannal, szemben a néha kissé vidékiesnek ható pestimrei utcákkal.
Ha pedig valaki a bérlakások piacán nézne körül, mert még a szükséges önerőt sem tudja letenni egy panellakásért, akkor - szintén a paneleknél maradva - 100-110 ezer forintos árra kell felkészülnie, amiért a Lakatos-telepen egy 43 négyzetméteres lakást bérelhet. A kínálat összességében ráadásul szerény, így gyorsan megtalálják bérlőjüket a kiadó lakások. A befektetők száma ennek ellenére visszaesett, mert már nem találnak megfelelő árú ingatlanokat.