A fővárosi átlagnál nagyobb, 15-30 százalékos túlárazással találkozhatnak Budapest belvárosában a vevők, akiknek 95 százaléka egyébként a befektetők köréből kerül ki. Ők nem érzelmi alapon döntenek, ez pedig visszafogja a keresletet a túlárazott ingatlanok iránt.
Az indokolatlanul magas hirdetési árak ellenére továbbra is stabil forgalomról beszélhetünk az V., VI. és VII. kerületek ingatlanpiacán. A befektetőknek leginkább olyan - nem túlárazott - kismértetű lakásokra fáj a foguk, melyek szép állapotú házban találhatók, de felújítandók. Nem véletlen, hogy ez az a szegmens, ahol még mindig találkozhatunk egy szerény mértékű áremelkedéssel. A többi ingatlantípus esetében viszont nem nagyon van már tere a drágulásnak, legkevésbé a nagyméretű lakásoknál.
Az árak magasan járnak, ami az értékesítési időknél is érezhető. Míg a jól árazott ingatlanokra azonnal lehet érdeklődőt találni, a túlárazottak hosszú hónapokig állnak a piacon, tulajdonosaik pedig lassan csökkentgetik az árat. Ha komolyak a szándékaik, a végén persze eljutnak egy olyan árszintre, ahol már piacképessé válik az ingatlan.
Sokan azonban erre az árcsökkentésre nem hajlandók. Legkevésbé a volt rbnb-s lakások tulajdonosai, akik megpróbálnak extraprofitot kicsikarni ingatlanuk eladásából, ha már a rövid távú lakáskiadás nem vált be számukra. Próbálkoznak ugyan hosszú távú kiadással, de ilyenkor is gyakran túl magas bérleti díjakat határoznak meg.
A belvárosban kevés a megfizethető árú bérlakás, így amint egy-egy ilyen a piacra kerül, azt egyből ki is veszik. Az árakról sokat elmond, hogy 130-140 ezer forintos havi díj alatt nem találunk kiadó ingatlant, és ezért az összegért is csak egy elfogadható állapotú, kis méretű lakást kapunk, de ilyen is ritkán kerül a piacra.
Az értékesítési árak is magasak: a négyzetméterárak 500 ezer forintnál indulnak, de a felkapottabb utcákban 700-800 ezer forintos árakkal találkozhatunk. Ezért az összegért persze nem feltétlenül tudja értékesíteni az adott lakást a tulajdonosa. Ugyanez a helyzet az újépítésű ingatlanok esetében is, ahol szintén rendkívül magas árakkal találkoznak az érdeklődők, még ha azt is figyelembe vesszük, hogy ezek az ingatlanok a prémiumkategóriába tartoznak. Éppen ezért minimális rájuk a kereslet.
És, hogy melyek a legfelkapottabb részek a belvárosban? Elsősorban azok az utcák, ahol sok turista megfordul. Ilyen például a VII. kerület belső része, azaz a “bulinegyed”, melynek lakásaira várhatóan még egy jó ideig erős marad a kereslet.