Egyértelműen a panellakás a favorit a III. kerület ingatlanpiacán, ami az árakon is érződik: az elmúlt egy évben közel 10-20 százalék közötti áremelkedés volt tapasztalható, és az még mindig nem ért véget.
Sokan úgy vélik, hogy már ma is olyan szinten járnak az ingatlanárak, ami éppen csak elfogadható még a vevők számára. Jól jelzi ezt a hitelfelvételek növekvő száma és az egyre nagyobb hitelösszegek is: a III. kerületben is legalább 50 százalék az ingatlanvásárláshoz bankkölcsönt igénybe vevők száma. A hitelösszegek persze eltérőek, hiszen akadnak, akik 1-2 millió forintot igényelnek, mások viszont csak minimális önerővel rendelkeznek.
Kell is a hitel a lakásvásárláshoz, hiszen 20 millió forint alatt már semmilyen ingatlant nem kapunk Óbudán. Ahhoz is lassan hozzá kell szokni, hogy a korábban nem igazán kedvelt Békásmegyeren megjelentek a 30 millió forintnál magasabb ajánlatok: igaz ezek a nagyobb méretű, háromszobás panellakásokra jellemzők.
Maga lakótelep egyébként egyre népszerűbb, ami valószínűleg az áraknak is köszönhető. Itt találkozhatnak a legolcsóbb ajánlatokkal az érdeklődők: az átlagos panelár 20-30 millió forint között alakul. Viszont a leginkább felkapott Pók utcai lakótelepen már a 40 millió forintos értékhatárt is átlépték egyes lakások árai, és ez nem is számít ritkaságnak. Ennek oka, hogy ez a lakótelep mindig is nagy kedvence volt a vásárlóknak, és sok ingatlanvásárló ragaszkodik hozzá, amikor új ingatlan keres.
A rendkívül magas panelárakhoz képest ugyanakkor a téglalakások ára már egész megfizethetőnek tűnik. Nem olcsóbbak persze, de egyre közelebb járnak egymáshoz a panelek és a téglaépítésűek árai: egy felújított panel ára például ma már megegyezik egy felújítandó tégalépítésű lakáséval. A kereslet sem hiányzik, elsősorban persze a csendes, zöldövezeti, de mégis jó közlekedésű, első vagy második emeleten elhelyezkedő ingatlanok iránt lehet ezt erősen érezni.
Ami viszont gondot jelent a piacon, az a nagymértékű túlárazás, vagyis az, hogy a hirdetési árak rendkívüli módon elszakadtak a valós értékesítési áraktól. Ez persze hatással van az értékesítés sebességére - gyakran fél év is eltelik, mire a tulajdonos belátja, hogy változtatni kell az irányáron, ha el szeretné adni lakását -, valamint az is jellemző, hogy egyre többen csalódottak egy-egy tranzakció lezárultakor, hiszen közel sem kapnak annyit az ingatlanukért, amennyire eredetileg számítottak.
A magas árak persze a befektetők lendületét is visszavetik, ugyanakkor számukra az is gondot okoz, hogy a bérlakáspiac kezd megtorpanni, elsősorban persze Bel-Budán. Ennek nem is az az oka elsősorban, hogy semmilyen kiadó lakást nem találunk 100 ezer forint alatt - hiszen ez szinte mindenhol így van Budapesten -, hanem az, hogy a bérlők még ennél is magasabb árakra számítanak a budai kerületekben, így errefelé nem is keresgélnek.